Центр лицензирования и сертификации

ks +38(067) 837-18-94

mts +38(095)762-84-59

lifecell +38(063)378-42-48

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

dergbud-insta

fb-dergbud

№3. Види будівництва у назві об’єкта будівництва.

Згадуємо, що у назві об'єкта будівництва, у числі трьох обов'язкових складових частин назви, має бути зазначено вид будівництва. Відсутність такої інформації може розглядатися як підстава для відмови у видачі дозволу. У протоколах дозвільної комісії Державної інспекції містобудування та архітектури, можна нерідко знайти таке зауваження: назва об'єкта будівництва за проектною документацією не відображає вид будівництва відповідно намірам забудови. От щоб не отримати таке зауваження потрібно враховувати те про що я далі напишу. 

Сьогодні види будівництва перелічені у статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" де визначено, що будівництво це нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва. Бачите технічного переоснащення тут немає. Не знаю чи це є остаточний йому вирок, але про нього, про технічне переоснащення, ми поговоримо окремо. Один з цих наведених термінів має бути у назві об'єкта будівництва, де завгодно, краще на початку назви щоб зняти зразу всі питання, може бути у кінці, це коли виправляється вже раніше присвоєне назва, може всередині. Але має бути. Чи може бути у назві об'єкта будівництва відразу декілька видів будівництва?  Прямо не заборонено, хоча у визначенні об'єкта будівництва, назву об'єкта будівництва, слово вид будівництва стоїть в однині. Я звертався з таким питанням до експертів Мінрегіонбуду, не скажу що вони підняли на сміх, але з подивом відповіли, ви що не розумієте, що в таких випадках потрібно вживати узагальнюючий термін -  будівництво. Після цього звертатись за офіційним роз'ясненням стало якось не зручно. Після цього я раджу, що якщо у назві об'єкта будівництва присутнє слово будівництво, то це дає замовнику право одночасно виконувати на об'єкті будівництва роботи усіх видів, нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, а в деяких випадках і технічного переоснащення.  

Визначення, характеристики та особливості застосування цих видів робіт з давніх-давен наведені у державних будівельних нормах. Зараз це ДБН А.2.2-3:2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво, з урахуванням зміни № 1 до цих ДБН, яка набула чинності з 1 червня 2018 року. Вона дещо їх підправила і помітно. От же розпочинаємо як і годиться з нового будівництва. Згідно з ДБН А.2.2-3:2014,  нове будівництво - це будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об'єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об'єктів незавершеного будівництва.  на останньому ми ще зупинимося. А так, не відкрию великого секрету, якщо скажу що нове будівництво є завжди, на кожному об'єкті будівництва. На якомусь вже було на якомусь триває, на якомусь тільки планується. Жоден інший вид будівництва не відбудеться, якщо не завершилося нове будівництво.  Завершується воно як відомо прийняття об'єкта в експлуатацію, а поки така подія не станеться, об'єкт будівництва перебуватиме у статусі нового будівництва. Навіть якщо це триватиме роками, а може і десятиліттями, і таких об'єктів на жаль немало. Ради правди потрібно сказати, що це не стосується індивідуальних або садибних житлових будинків, садових дачних будинків, господарських або присадибних будівель і споруд, прибудов до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року. До вказаного часу, для них не було єдиного порядку прийняття в експлуатацію.Для перерахованих об'єктів будівництва, достатньо мати паспорт технічної інвентаризації. 

    Гадаю зрозуміло і це власне витікає з визначення, що нове будівництво може бути тільки на таких об'єктах будівництва, як окрема споруда або комплекс споруд. Уявити нове будівництво на такому об'єкті будівництва як частина споруди, навіть теоретично важко. На цьому з новим будівництвом можна було б завершити, якби не одне уточнення у його визначенні, на яке вже звертав увагу, це те що до нового будівництва, у тому числі віднесена добудова зупинених об'єктів незавершеного будівництва. Коли таке буває? Нерідкість, коли нове будівництво тимчасово припиняється, тоді такий об'єкт будівництва потрапляє до статусу об'єкта незавершеного будівництва. Як не дивно базові закони України у сфері будівництва "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про архітектурну діяльність", такого визначення не містять. Знайти його вдалося у законі "Про іпотеку". Об'єкт незавершеного будівництва  -  це об'єкт будівництва, на якій видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження, та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства. Здається визначення більш ніж чітке. У разі коли через деякий час замовником приймається рішення про відновлення будівництва, за тим же проектом і само собою зрозуміло, що без назви об'єкта будівництва, можуть виникнути дві принципові ситуації. Залежить вони від наявності права на виконання будівельних робіт, чи його відсутності на момент відновлення будівельних робіт. Перша ситуація: дозвіл на будівництво, у загальному порядку право на виконання будівельних робіт, так би мовити є "на руках", і не містить часових обмежень або терміну дії, у такому разі перепон для продовження будівельних робіт не вбачається. Термін дії дозволу не вказуються вже з 2011 року, тому таких дозволів в яких може бути зазначений термін дії мабуть уже не лишилося. Тут виникають правда проблеми іншого, інженерного плану. Стан зведених конструкцій і технічна можливість продовження будівництва. Але сьогодні ця проблема за межі "трикутника" замовник, проектант, підрядник не виходить, хоча проблема треба сказати - загальна, і стосується не лише цієї ситуації. І питання не в тому що невідомо що невідомо що потрібно робити, якраз виписано все чітко. Але чи робиться це? Питання поза контролем, адже плани-графіки і тривалість будівництва не контролюється. Хоча в принципі мало би. Адже ДБН -  акт обов'язковий до виконання.

 Друга ситуація. Якщо наприклад була здійснена консервація незавершеного будівництва, то ця процедура передбачає повернення відповідному владному органу документу про набуття права на виконання будівельних робіт.  То ж потрібно знову набувати таке право. Так от, у заяві на видачу дозволу на виконання, а точніше продовження будівельних робіт, назва об'єкта будівництва, у частині відображення виду будівництва, слід відкоригувати. Нове будівництво, замінити на добудова зупиненого об'єкта незавершеного будівництва. Зрозуміло мова йде про зміну назви об'єкта будівництва у повному розумінні цього слова, ні у вихідних даних, ні в проектній документації, у тому числі у разі коригування ні при прийнятті в експлуатацію. Така зміна вбачається необхідною лише у заяві на видачу дозволу та самому виданому дозволу. І логіка такої трансформації, цілком зрозуміла і очевидна. Підтвердити законність раніше виконаного будівництва, іншими словами, вивести з під статусу самочинного, раніше виконані будівельні роботи. Якщо ж замовник вирішив перепрофілювати незавершене будівництво зі зміною назви об’єкта будівництва, тоді дорога до відновлення будівельних робіт буде довшою і може здійснюватися за як мінімум двома сценаріями.  Перший -  почати все спочатку.

 За загальним порядком це отримати нові містобудівні умови і обмеження, технічні умови, затвердити завдання на проектування, розробити проект, отримати позитивний експертний звіт у разі необхідності, і звернутися за правом на виконання будівельних робіт вже фактично на новому об'єкті будівництва. Перед цим, якщо дозвіл на попередній об’єкт будівництва на руках, не забути його скасувати. Такий шлях більше підходить для випадків, коли до зупинки будівництва було виконано невеликий обсяг робіт, який не шкода і демонтувати. Якщо ж все-таки обсяги робіт виявилися немалими, а зведені конструкції можна використати для нового об'єкту, тоді першим кроком має стати оформлення права власності на незавершене будівництво. Після цього, включення збудованих конструкцій до вихідних даних на проектування нового об'єкта будівництва, але не забути провести їх технічне обстеження, на предмет їх можливого подальшого використання. Загалом і коротко так.

 Капітальний ремонт, ключовим є слово капітальний, бо є інші види ремонтів, які будівельним законодавством не регулюються. Зокрема поточний, який нерідко намагаються видати за капітальний, передусім, через джерело фінансування. Тому незайве бути впевненим, що маєте справу саме з капітальним ремонтом. Капітальний, слово латинського походження, означає головний, в словниках можна знайти ще декілька тлумачень: дуже важливий, основний, міцний, великий, ґрунтовний і навіть солідний. Здається найбільше підходять  останні два визначення -  ґрунтовний і солідний. Але звернемося до нормативного визначення, наведеного у ДБН А.2.2-3:2014. Читаємо, капітальний ремонт -  сукупність робіт на об'єкті, прийнятому в експлуатацію, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання в несучі та, або огороджувальні конструкції, а також інженерні системи загального користування у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення його експлуатаційних показників, а також благоустрій території. Капітальний ремонт, передбачає призупинення на час виконання робіт, експлуатації об'єкта в цілому, або його частин, за умови їх автономності. Зупинимось так би мовити на "реперних" точках цього визначення. Об'єкт будівництва, на якому планується здійснити капітальний ремонт, має бути прийнятим в експлуатацію, тобто має бути у наявності відповідний документ, діючий на той час, коли здійснювались прийняття в експлуатацію. Це може бути акт приймальної комісії, свідоцтва, сертифікати. Зрозуміло за винятком певних об'єктів будівництва збудованих до 5 серпня 1992-го року.  

При цьому, власне назва  споруди, що підлягатиме капітальному ремонту, має відповідати назві споруди, вказаній у документі про прийняття в експлуатацію. Документ про власність його не замінює. Якщо такий документ знайти не вдається, об'єкт на якому планується здійснення капітального ремонту, потрібно прийняти в експлуатацію. Десь трохи смішно, якщо мова йде про споруду, збудовану кілька десятиліть тому, але іншого не передбачено. 

У певних випадках для цього можна скористатися пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Він говорить,  що у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду, він приймаються в експлуатацію згідно з цим порядком, за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації, за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкту. Здається все зрозуміло. Друге, проведення капітального ремонту не допускає зміни ні геометричних розмірів, ні функціонального призначення об'єкту. Образно "що на вході, то й на виході". Тут теж добавити нічого, тільки дотримуватися. Третя і чи не найголовніша: капітальний ремонт передбачає втручання у несучі та/ або огороджувальні конструкції, а також інженерні системи загального користування. Власно у цьому його відмінність від інших видів ремонту. Якщо такого втручання не відбувається, то можуть виникнути певні сумніви, у належності виконуваних робіт до капітального ремонту. Враховуйте будь ласка це. І четверта, про яке нерідко забувають, капітальний ремонт, передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатацію об'єкта в цілому, або його частини. А це значить що відповідні заходи мають бути передбачені проектно-технологічної документацією. Тобто проект організації будівництва і особливо проектом виконання робіт. У наступних статтях будемо говорити про інші види будівництва -  реконструкцію, реставрацію, технічне переоснащення. До зустрічі!

 г.Киев, Печерский район,бульвар Леси Украинки, дом 26Б, офис 404

(095)762-84-59, (067)837-18-94, (063)378-42-48

 

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

ОПЛАТА ПО ФАКТУ ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ УСЛУГ

 Представительства по всей Украине:

Киев, Одесса, Харьков, Днепр, Львов.

Отдел узаконивания самостроев

(095)762-84-59


Строительная лицензия и сертификация © 2010-2025. Все права защищены