Перша особливість - «Забудова значних територій»
Деякі особливості визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва
Одним з питань, яке потребує детального пояснення, є визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єкта будівництва при забудові території будинками, будівлями, спорудами різного функціонального призначення, забезпечення їх системами життєдіяльності (водо-, тепло-, газо-,' електропостачання тощо) і виконання вимог щодо комплексності забудови.
Якщо замовник (забудовник) має у власності або користуванні земельну ділянку відповідного функціонального призначення й виходить з того, що об'єктом будівництва на зазначеній земельній ділянці має бути комплекс (будова), який складається з групи об'єктів житлового, громадського та іншого призначення, він повинен отримати в установленому порядку містобудівні умови й обмеження, а також технічні умови (як складові вихідних даних для проектування) на об'єкт будівництва в цілому.
На підставі завдання на проектування проектною організацією може бути розроблено техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) (у разі якщо об'єкт будівництва складний і потребує варіантних рішень) або ескізний проект, які можуть у своєму складі передбачати поділ об'єкта будівництва на черги та пускові комплекси. Однак слід зазначити, що законодавчими й нормативними актами і документами не передбачено можливість отримання містобудівних умов та обмежень і технічних умов на окрему чергу або пусковий комплекс.
Незалежно від поділу або неподілу об'єкта будівництва на черги, клас наслідків (відповідальності) визначається окремо для кожної складової об'єкта будівництва (будинку, будівлі, споруди або їх відокремленої частини, лінійного об’єкта інженерно-транспортної інфраструктури), і в такий спосіб забезпечується їх економічно обґрунтована надійність та експлуатаційна безпека.
При цьому категорія складності розраховується за відповідними характеристиками на об'єкт будівництва в цілому.
У подальшому проектна документація стадії «Проект» може розроблятись як на об'єкт будівництва в цілому, так і на окремі черги (залежно від бажання замовника, означеного в завданні на проектування) на підставі раніше отриманих вихідних даних. Однак категорія складності кожної з черг не може бути меншою, ніж об'єкта будівництва в цілому, незважаючи на те що окремі черги гіпотетично можуть мати меншу розрахункову категорію складності.
Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV та V категорій складності» [10], якщо об'єкт будівництва належить до IV або V категорії складності, проектна документація на об'єкт в цілому або на окрему чергу підлягає експертизі та після затвердження у встановленому порядку є підставою для отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт.