Третя особливість - "Реконструкція або капітальний ремонт частини існуючого об'єкта"
Деякі особливості визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва
Часто-густо об'єктом будівництва є частина існуючого об'єкта.
Відповідно до п. 3.25 ДБН А.2.2-3:2014 [20], «частина» — визначена проектною документацією на реконструкцію, капітальний ремонт або технічне переоснащення частина будинку, будівлі, споруди.
Відповідно до абз. 1 п. 4.14 ДСТУ [24], при розробленні проектної документації на реконструкцію, капітальний ремонт або технічне переоснащення частини існуючого об'єкта або технічне переоснащення всього об'єкта без повного призупинення його використання за функціональним призначенням категорію складності об'єкта будівництва за такою документацією визначають без урахування категорії складності об'єкта, що експлуатується.
Що це означає? Розглянемо три приклади.
Прийнятий в експлуатацію трисекційний житловий будинок із вбудованим приміщенням кав'ярні, виходячи з того, що в кожній відокремленій деформаційним швом блок-секції загальною площею 3 500 м2 постійно перебуває 140 осіб, а в цілому в будинку площею 10 500 м2 — 420 осіб, при проектуванні було віднесено до класу наслідків (відповідальності) СС2 та V категорії складності. Площа вбудованої на першому поверсі першої блок-секції кав'ярні становила 100 м2 3 часом у встановленому законодавством порядку власник ухвалює рішення про перебудову без втручання в несучі конструкції, яка передбачає зміну функціонального призначення вбудованого приміщення: облаштування замість кав’ярні книжкового магазину
Відповідно до п. 3.21 ДБН А.2.2-3:2014 [20], такий вид будівництва належить до реконструкції, а отже, може передбачати отримання містобудівних умов і обмежень, технічних умов та розроблення у встановленому порядку проектної документації, у складі якої необхідно визначити клас наслідків (відповідальності) та категорію складності об'єкта будівництва.
Для цього необхідно здійснити низку кроків.
Крок перший. Визначаємо кількість осіб, які постійно перебувають на об'єкті (Д/ф Згідно з технологічними рішеннями, кількість співробітників магазину (продавці, обслуговуючий персонал) становить 7 осіб.
Припускаємо, що при загальній площі 100 м2 торговельна площа дорівнює 51 м2
У цьому випадку, відповідно до ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» [18], кількість покупців визначається з розрахунку 3 м2 торговельної площі (з урахуванням обладнання) на особу:
51 / 3 = 17 осіб.
Таким чином, кількість осіб, які постійно перебувають на об'єкті, становить:
Л/^ = 7 + 17 = 24 особи.
За кількістю осіб, які постійно перебувають на об'єкті, відповідно до таблиці 1ДСТУ [24], об'єкт будівництва «книжковий магазин» належить до класу наслідків (відповідальності) CCI.
Тимчасове перебування в таких об'єктах не унормовано, але в будь-якому разі не перевищує 50% від загальної кількості людей, що перебувають там постійно. Отже, цей показник не може обумовити віднесення об’єкта до більш високого класу наслідків.
Крок другий. Визначаємо кількість осіб, які перебувають зовні книжкового магазину (/V), на життєдіяльність яких можуть вплинути наслідки від відмови об'єкта будівництва:
Лф = а х = 1,5 х 24 = 36 осіб,
де а — коефіцієнт, що визначається за таблицею 2 ДСТУ [24].
За кількістю осіб, які перебувають зовні об'єкта, книжковий магазин належить до класу наслідків (відповідальності) CCI.
Крок третій. Визначаємо обсяг можливого економічного збитку.
За об'єктом-аналогом вартість 1 м2 загальної площі книжкового магазину з обладнанням становить 10 200 грн.
Розрахункова вартість магазину:
10 200 х 100 = 1,020 млн грн.
Прогнозовані збитки визначаються за формулою:
п
Ф = 0,225^V = 0,225 х 102 0000 = 230 000 грн.
і=1
Обсяг можливого економічного збитку в мінімальних розмірах заробітної плати (м. р. з. п.) становить:
230 000 /1 378 = 167 м. р. з. п„
де 1378 грн — м. р. з. п., встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».
За обсягом можливого економічного збитку книжковий магазин належить до класу наслідків (відповідальності) CCI.
Будівля не розташована в охоронній зоні об’єктів культурної спадщини і не є об'єктом культурної спадщини.
Приймаємо, що відмова будівлі не спричинить припинення роботи об'єктів транспорту, зв'язку та енергетики загальнодержавного, регіонального й місцевого рівнів.
Висновок. За всіма наведеними розрахунками характеристик можливих наслідків від відмови відповідно до таблиці 1 ДСТУ [24] об'єкт будівництва" «книжковий магазин» належить до класу наслідків (відповідальності) CCI, а за критеріями таблиці А.1 Додатку А цього ДСТУ — до II категорії складності.
Виходячи з викладеного, проектна документація на реконструкцію приміщення не підлягає експертизі, а будівельні роботи можуть бути розпочаті після реєстрації декларації.
Аналогічний за всіма вихідними даними попередньому, однак перебудова приміщення під книжковий магазин потребує втручання в несучі й огороджувальні конструкції та призводить до додаткових навантажень на фундаменти.
У цьому випадку розрахунок характеристик необхідно виконувати не на частину існуючого об'єкта — книжковий магазин, а на всю відокремлену частину (блок-секцію), оскільки втручання в несучі конструкції та додаткові навантаження на фундаменти можуть мати негативні наслідки для всієї блок-секції.
Крок перший. Визначаємо кількість осіб, які постійно перебувають на об'єкті (N1):
N1= 24 + 140 = 164 особи,
де: 24 — кількість осіб, які постійно перебувають у книжковому магазині;
140 — кількість осіб, які постійно перебувають у житловій блок-секції.
За кількістю осіб, які постійно перебувають на об'єкті, об'єкт будівництва «книжковий магазин» належить до класу наслідків (відповідальності) СС2.
Крок другий. Визначаємо кількість осіб, які перебувають зовні книжкового магазину (N3, на життєдіяльність яких можуть вплинути наслідки від відмови об'єкта будівництва:
N3 = а X N1 = 1,5 X (24 + 140) = 246 осіб,
де а — коефіцієнт, що визначається за таблицею 2 ДСТУ (24).
За кількістю осіб, які перебувають зовні книжкового магазину, об'єкт будівництва належить до класу наслідків (відповідальності) СС2.
Крок третій. Визначаємо обсяг можливого економічного збитку в мінімальних розмірах заробітної плати.
За об'єктом-аналогом вартість 1 м2 загальної площі становить 10 200 грн, опосередкована вартість 1 м2 загальної площі житла для м. Києва, відповідно до наказу Мінрегіону від 27 жовтня 2015 року № 273 [12], 8 848 грн.
Розрахункова вартість магазину:
10 200 X 100 = 1,020 млн грн.
Розрахункова вартість блок-секції житлового будинку:
8 848 х 3 500 = 30,968 млн грн.
Прогнозні збитки визначаються за формулою:
п
Ф = 0,225= 0,225 (1,020 + 30,968) = 7,197 млн грн.
І=1
де: Ф — прогнозовані втрати;
Р — вартість і-го виду основних фондів.
Обсяг можливого економічного збитку в мінімальних розмірах заробітної плати становить:
7 197 000 / 1 378 = 5 223 м. р. з. п„
де: 1378 грн — м. р. з. п„ встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».
За обсягом можливого економічного збитку книжковий магазин належить до класу наслідків (відповідальності) СС2.
Будівля не розташована в охоронній зоні об'єктів культурної спадщини і не є об'єктом культурної спадщини.
Приймаємо, що відмова будівлі не спричинить припинення роботи об'єктів транспорту, зв'язку та енергетики загальнодержавного, регіонального й місцевого рівнів.
Висновок. За всіма наведеними розрахунками характеристик можливих наслідків від відмови відповідно до таблиці 1 ДСТУ [24] об'єкт будівництва «книжковий магазин» належить до класу наслідків (відповідальності) СС2, а за критеріями таблиці А.1 Додатку А цього ДСТУ — до III категорії складності.
Отже, проектна документація на реконструкцію приміщення не підлягає експертизі (якщо об'єкт розташований на території зі звичайними інженерно-геологічними та техногенними умовами), а будівельні роботи можуть бути розпочаті після реєстрації декларації.
Загалом слід зазначити, що при виконанні будівельних робіт з реконструкції або капітального ремонту на частині існуючого об'єкта з втручанням в несучі конструкції та за наявності додаткових навантажень на фундаменти клас наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва не може бути меншим, ніж клас наслідків (відповідальності) існуючого будинку, будівлі, споруди або їх відокремлених частин (залежно від конструктивної системи).
Прийняту в експлуатацію поліклініку на 150 відвідувань при проектуванні було віднесено до класу наслідків (відповідальності) СС2 та III категорії складності.
З часом було ухвалено рішення про облаштування в одному з приміщень площею 80 м2 рентгенологічного та радіологічного кабінетів, що потребувало проведення робіт з реконструкції, капітального ремонту або технічного переоснащення, а отже, і розроблення у встановленому порядку проектної документації на цей об’єкт будівництва.
Згідно із Законом України від 18 січня 2001 року № 2445-ІІІ «Про об'єкти підвищеної небезпеки» [2], зазначений об'єкт будівництва належить до об'єктів підвищеної небезпеки, а тому, відповідно до п. 4.16 ДСТУ [24], для такого об'єкта будівництва, незалежно від класифікації за ознаками таблиці 1 цього ДСТУ, слід встановити клас наслідків (відповідальності) не менше ніж ССЗ та V категорію складності.
Отже, проектна документація передбачає проведення експертизи, початок виконання будівельних робіт можливий лише за наявності відповідного дозволу, а прийняття в експлуатацію здійснюється за процедурою, визначеною для об'єктів будівництва IV та V категорій складності.