Узаконення будівництва (самовільне будівництво, перепланування)
12.03.2011 року був прийнятий Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», для спрощення дозвільних процедур у сфері будівництва.
Згідно ст.39 цього закону об'єкти I-III категорії складності вводяться на підставі реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації в інспекції ДАБК. Об'єкти IV-V категорії складності вводяться на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації з подальшою видачею ДАБКом сертифіката відповідності.
Законом передбачено, що всі об'єкти, в залежності від архітектурних і технічних особливостей будівництва діляться на V категорій складності. Для кожної категорії передбачені свої певні дозвільні документи, необхідні для початку будівельних робіт, а також для введення об'єктів в експлуатацію. На виконання законом 13 квітня 2011 року Кабінет міністрів України прийняв дві постанови, що стосуються отримання дозволу на початок будівельних робіт та введення об'єктів в експлуатацію:
Постанова КМУ №466 від 13.04.2011 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» та
Постанова КМУ №461 від 13.04.2011 «Питання введення в експлуатацію готових об'єктів».
Відповідно до Закону та відповідними постановами всі об'єкти нерухомості розділені на 3 групи.
Розглянемо першу групу
- індивідуальні, садові, житлові, дачні площею будинку до 300 кв.м. і не більше 2-х поверхів, а також гаражі, господарські будівлі та споруди на ділянці.
Наказом Мінрегіонбуду № 466 затверджено перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після повідомлення про початок виконання будівельних робіт:
1. Індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів.
2. Господарські будівлі і споруди, зокрема гаражі, розташовані на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.
Етапи будівництва виглядають наступним чином (при наявності документів, що підтверджують право власності на землю):
1. Отримання будівельного паспорта.
2. Подача повідомлення про початок будівництва.
3. Будівництво будинку.
4. Оформлення технічного паспорта (БТІ).
5. Реєстрація декларації про введення об'єкта в експлуатацію.
6. Реєстрація прав на нерухомість в Укрдержреєстрі.
Тепер більш детально зупинимося на кожному з пунктів.
На підставі наказу Мінрегіонбуду № 103 від 05.07.2011 р "Про Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки" отримавши в установленому порядку будівельний паспорт, у Вас є можливість побудувати будинок, не отримуючи декількох обов'язкових для інших будівель дозволів (містобудівних умов і обмежень) , без обов'язкового проекту (який потрібно затверджувати і погоджувати).
Таким чином, будівельний паспорт є спрощеною офіційної процедури будівництва, яка не обмежена терміном дії.
Порядок видачі будівельного паспорта
-для отримання будівельного паспорта забудовник звертається до відповідного спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури з письмовою заявою про наміри забудови земельної ділянки.
До заяви замовником додаються:
завірена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою;
завірене в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки;
ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані до сусідніх земельних ділянок);
Після отримання будівельного паспорта Вам потрібно повідомити ДАБК про початок будівництва шляхом подання відповідного повідомлення встановленого зразка на Державну архітектурно-будівельну інспекцію за місцезнаходженням об'єкта. При цьому повідомлення можна подати особисто або надіслати рекомендованим листом з описом вкладених документів. На наступний день можна починати будівельні роботи, чекати відповіді Інспекції не треба.
Протягом семи календарних днів після повідомлення Інспекції замовник зобов'язаний письмово поінформувати про початок будівельних робіт орган місцевого самоврядування (міська рада, сільська рада або облдержадміністрацію).
Але не все так просто як здається. Наприклад, був випадок, коли замовник відправив повідомлення в ДАБК і не чекаючи відповіді почав будівництво. Через деякий час до нього прийшов інспектор і заявив що по цьому об'єкту був дан відмову, а то що замовник не отримав відмову поштою - не його проблеми, а проблеми замовника - з усіма наслідками, що випливають і штрафами за самовільне будівництво. Сподіваюся, що законодавці врегулюють даний нюанс.
Якщо не подавати повідомлення Ваше будівництво буде вважатися самовільним - згідно зі ст. 376 Цивільного Кодексу України. Коротко наведу цитату з цієї статті: «Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил ».
Більш того законодавці прийняли ще один дуже важливий для розуміння Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Відповідно до ст.2 цього Закону - виконання будівельних робіт без повідомлення про початок будівельних робіт в залежності від категорії складності об'єкта загрожує замовнику будівництва великим штрафом в розмірі 10 мінімальних зарплат.
Після завершення будівельних робіт введення в експлуатацію об'єкта здійснюється шляхом реєстрації в Інспекції декларації про готовність об'єкта. Причому декларацію можна також подати особисто або надіслати рекомендованим листом. Інспекція повинна зареєструвати декларацію протягом 10 робочих днів і зробити це безкоштовно. Після реєстрації декларації необхідно повідомити органи місцевого самоврядування та пожежної безпеки про введення в експлуатацію об'єкта, надавши їм копію зареєстрованої декларації. На підставі зареєстрованої декларації комунальні служби повинні протягом 10 днів підключити об'єкт до комунікацій.
Після цього Вам залишається зареєструвати право власності на будинок в Укрдержреєстрі.
Друга група - об'єкти I-III категорії складності
Згідно ДБН А.2.2-3 діє до: 2012 до даних категорій відносяться багатоквартирні житлові будинки до 10 поверхів, санаторії, турбази, будівлі міських адміністрацій і т.д. Процес будівництва об'єктів, що відносяться до цієї групи, виглядає наступним чином:
1. Отримання містобудівних умов і обмежень
Отримання містобудівних умов проводиться згідно наказу Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 р "Про затвердження порядку видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки" в місцевому відділі містобудування та архітектури міськради, ДУІ видаються безкоштовно протягом 7 робочих днів після реєстрації заяви замовника.
Перелік документів для отримання містобудівних умов і обмежень:
- заяву встановленого зразка та копія документа на право власності (користування) землі;
- ситуаційний план-схема розташування земельної ділянки;
- викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1: 2000
- кадастрова довідка з містобудівного кадастру (якщо є в наявності);
- черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру, якщо немає будівельного кадастру);
- фотофіксація земельної ділянки з оточенням;
- містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
2. Розробка проектної документації.
Замовник звертається в проектну організацію, яка готує йому проект будинку. Проектна організація обов'язково повинна мати в своєму штаті мінімум одного сертифікованого фахівця згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури» (далі - Порядок) передбачено здійснення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, а саме: архітекторів, інженерів - про ктіровщіков, інженерів технічного нагляду та експертів.
3. Затвердження проектної документації.
Розробляється проектна документація на будівництво об'єктів в порядку, який встановлюється центральним органом виконавчої влади з урахуванням всіх вимог містобудівної документації та й вихідних даних, а також з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил. Проектна документація затверджується замовником.
В цілому проектна документація являє собою затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими визначаються:
технічні, архітектурні, конструктивні, містобудівні об'ємно-планувальні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
У визначених чинним законодавствам випадках, проекти будівництва проходять обов'язкову експертизу в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України експертними організаціями різної форми власності, які відповідають критеріям, які затверджені центральним органом виконавчої влади.
Проекти будівництва об'єктів I-III категорій складності не підлягають обов'язковій експертизі.
Обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які:
• відносяться до IV і V категорій складності, - щодо дотримання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення ;
• споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами - в частині міцності, надійності та довговічності будівель і споруд;
• будуються з залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, - по кошторисної частини проектної документації.
4. Реєстрація в Державній архітектурно-будівельній інспекції декларації про початок будівельних робіт, здійснюється відповідно до постанови КМУ № 461 від 13.04.2011 р, проводиться безкоштовно протягом 10 календарних днів після подачі пакета документів замовником.
Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих і будівельних робіт) робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику або підряднику (у разі, якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
5. Виконання будівельних робіт.
6. Реєстрація в Інспекції декларації про готовність об'єкта, здійснюється безкоштовно протягом 10 календарних днів після подачі пакета документів замовником.
Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати надходження до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, і реєструє декларацію. У разі якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.
7. Реєстрація права власності.
Реєстрація права власності проводиться на підставі Постанови КМУ від 17 жовтня 2013 р. № 868 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно».
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на об'єкти нерухомого майна, а саме на земельну ділянку, підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівля, споруда або їх окремі частини, квартиру, житлове та нежитлове приміщення.
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусу заяву, форму і вимоги до заповнення якої встановлює Міністерство юстиції.
Заява подається окремо по кожному об'єкту нерухомого майна.
У разі якщо право власності на житловий будинок, будівлю або споруду купується одночасно з набранням відповідної зацікавленої особи прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусу одну заяву щодо таких об'єктів.
У разі проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявник подає органу державної реєстрації прав, нотаріусу заяву про державну реєстрацію права власності на таке майно і заяву про державну реєстрацію речового права , є похідним від права власності.
Третя група - об'єкти IV і V категорії складності
(Лікарні, багатофункціональні торгові центри, нафтогазопроводи, об'єкти висотою понад 100 м. І т.д.), для будівництва яких необхідно проводити експертизу проектної документації, отримувати дозвіл на початок будівельних робіт, а після закінчення будівництва - акти введення в експлуатацію, а після затвердження актів отримувати Сертифікат відповідності об'єкта.
Для отримання дозволу замовник (його уповноважена особа) має право подати особисто або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про отримання дозволу. До заяви додаються:
- копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;
- проектна документація на будівництво, розроблена і затверджена в установленому законодавством порядку;
- копія документа, що посвідчує право власності на будівлю або споруду, або письмова згода його власника на проведення будівельних робіт у разі реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта;
- копія ліцензії, яка дає право на виконання будівельних робіт, засвідчена в установленому порядку (подається у разі необхідності);
- копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд;
- копії кваліфікаційних сертифікатів, засвідчені в установленому порядку (архітектор, авторський нагляд, технічний нагляд).
Мы с радостью поможем Вам в решении затруднительных моментов на любой стадии процесса узаконивания строительства.