№1. Об’єкт будівництва і об’єкт.
Будівництво є тоді, коли є об'єкт будівництва. Навколо об'єкта будівництва здійснюється діяльність всіх причетних до цього юридичних і фізичних осіб. Їх не менше десятка. Але назвемо тільки основних, передусім це замовники, а з ними і виконавці технічного нагляду, роботу яких забезпечує замовник і яким за постановкою питання, за його замовника кошти мають забезпечити йому повну відповідність збудованого об'єкта проектній документації. Як правило, додається "та будівельним нормам, і стандартам". Не зовсім з цим можна погодитися. Якщо мається на увазі технологічні норми, якими встановлені правила виконання певних будівельних робіт - там, нового циклу, цегляної кладки чи мурування, бетонних робіт і тому подібне - так, безумовно, така відповідність має бути забезпечена, але для замовника, як і для підрядника, до речі, свого роду іконою є проект, який має бути розроблений відповідно до державних будівельних норм та вихідних даних, і саме такий проект має бути реалізований на будівельному майданчику. Кожний має відповідати за своє. А якщо у проекті помилки? А де їх немає, - треба виправляти. А це вже проблема інших учасників будівництва - проектувальників, і пов'язаний з ними авторський нагляд. Які якраз і мають відповідати за дотримання прийнятих проектних рішень. Ну звісно, до проектувальників слід відносити і експертні організації, які теж розділяють з ними відповідальність. Далі - підрядні організації і призначені у їх складі відповідальні виконавці робіт. Більш відомі як виконроби. Владні структури у сфері будівництва. Про них, зокрема про органи державної архітектурно будівельного контролю, до них ще повернемося у наступних статтях.
А для замовника самого початку важливо вияснити, чи є предметом задуманого ним будівництва, і відповідно нашої розмови саме об'єкт будівництва. Під будівництвом зрозуміло, вважається і нове будівництво, і виконання будівельних робіт на існуючому об'єкті, яке залежно від його складу і змісту, може бути капітальним ремонтом, реконструкцією, або технічним переоснащенням. Але про останнє тихцем бо дехто його дуже не любить. На об'єктах культурної спадщини, такі роботи будуть зватися реставрацією. Про все це, по порядку і теж в наступних статтях, а зараз, про визначення терміну "об'єкт будівництва", яке міститься у багатьох нормативно-правових актах, але за основу, звісно, потрібно брати закон. Це стаття 4 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яка говорить, що об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди, будь якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно - транспортної інфраструктури. Треба сказати, що визначення не без питань. Знак питання зображений щодо будинків, будівель, споруд, причину зображення якого я далі поясню, не є єдиним у наведеному тлумаченні. Але знову ж таки про все по порядку. Визначення термінів - будинок, будівля, споруда, зустрічається у багатьох законодавчих та нормативно-правових актах. Але, за канонічне визначення пропонував би взяти те, що наведено у державних будівельних нормах. ДБН А-2.2.3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", містить наступні терміни.
"Споруда - штучно створений об'ємний, площинний або лінійний об'єкт, що має природні або штучні просторові межі, встановлений стаціонарно, тобто нерухомий відносно землі, та призначений для досягнення певних цілей". Визначення майже канонічне. Аби тільки знати що розуміється під просторовою межею. Знайти таке визначення чи тлумачення не вдалось. Для певних споруд воно не викликає труднощів, наприклад для будівель, для інших, особливо лінійних споруд, дещо стопорить. Де має бути просторова межа у нової лінії електропередач, якщо вона неминуче має бути з'єднана з існуючою лінією? Теж саме автодороги, залізниці, газопроводи і так далі.
Якщо такі нюанси для певних об’єктів будівництва виписати, то визначення дійсно стане канонічним. Тепер, будівля - різновид споруди, що складається з несучих та огороджувальних конструкцій, які утворюють надземні або підземні приміщення, призначення для життєдіяльності людей, або виробництва продукції. Якщо така будівля призначена для проживання та обслуговування людей, то такий різновид будівлі, а значить і споруди, можна називати будинком. Гадаю що не тільки в мене виникло питання як мінімум у доречності застосування такої собі мантри - будинок, будівля, споруда, тим більше що її можна розширювати практично до нескінченності, адже і естакада, і вежа і газогін і т.д. і т.п., так само як будинок, є різновидом споруди. Будемо сподіватись що нормотворців колись дійдуть руки до врегулювання такого "неважливого" питання. Далі, будемо вживати термін "споруда" у всіх тих випадках, коли це стосується всіх, без винятку, об'єктів будівництва, а не якихось окремих споруд.
Повернемось до об'єкта будівництва. Отже об'єкт будівництва може існувати у трьох формах: - як окрема споруда (будинок, будівля, лінійний об'єкт), але ми вже знаємо що все одно це споруда, як комплекс будинків, будівель, споруд, та частина окремої споруди. У якій формі виступає об'єкт будівництва визначаєть єдиною проектною документацією. Іншими словами, нащо розроблена проектна документація, те і є об'єктом будівництва. А об'єкт будівництва може бути тільки в одній із тих форм про які ми вже сказали. Таке замкнуте коло, з чітко визначеними межами. І наче все зрозуміло? Якби ж то. Було б не цікаво. Класика жанру полягає ще і у тому, що будівельне законодавство, крім терміну "Об'єкт будівництва", містить і використовує термін "Об'єкт". Таке роздвоєння сталося на тому етапі історичного розвитку, коли було прийняте рішення, про використання класу наслідків, відповідальності окремих споруд, а не об'єктів будівництва загалом, як регулятора, при здійсненні дозвільних і контрольних процедур у будівництві. Це був 2011 рік. До того часу про такий норматив, знали лише проектувальники. І то далеко не всі. В основному конструктори. Для яких цей показник, був потрібний для визначення навантаження при розрахунку відповідальних конструкцій. З 2011 року почалося нове життя цього нормативу. Згідно із статтею 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", клас наслідків визначається для окремої споруди, або її частини. А проектна документація на об'єкт будівництва може розроблятися і на окрему споруду, або її частину, і на групу споруд, або комплексу. На практиці, якщо проект виготовлений на окрему споруду чи її частину, терміни "об'єкт будівництва" і "об'єкт" - є тотожними. І тому зазначення класу наслідків визначеного для споруди чи її частини як для об'єкту будівництва у такому випадку не є коректним, але, не спотворює ситуацію. Якщо ж проект виготовлений на групу споруд, тобто комплекс, кожна з таких споруд є об'єктом. Клас наслідків має визначатися для кожного об'єкта що входить до складу об’єкта будівництва, який називається комплексом. Говорити у такому разі про клас наслідків об'єкта будівництва, підкреслюю, комплексу, загалом є просто нонсенсом. Не зайве нагадати що комплекс, як об'єкт будівництва, не може складатися з частини споруди.