Центр лицензирования и сертификации

ks +38(067) 837-18-94

mts +38(095)762-84-59

lifecell +38(063)378-42-48

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

dergbud-insta

fb-dergbud

№10. Черга чи пусковий комплекс?

За роки співпраці із замовниками, проектувальниками склалася таке собі стійке враження, що нерідко вибір між застосуванням черг чи  пускових комплексів здійснюється за милозвучністю назви. Комусь подобається термін черга будівництва, комусь пусковий комплекс.  В певних ситуаціях вони дійсно є тотожними, проте ідеологія у них різна. Якщо черги можуть містити пускові комплекси, то навпаки ніяк. Якщо на чергу може бути розроблена і затверджена проектна документація, то на пусковий комплекс - ні. Але і черга, і пусковий комплекс, можуть бути введеними в експлуатацію до завершення будівництва всього об'єкта будівництва.

    Нерідко неврахування зазначених обставин, стає причиною певної плутанини, про наслідки якої, замовник з проектувальником дізнаються тільки після отримання відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт. Все про що далі буде сказано, не матиме жодного сенсу, якщо у завданні на проектування не буде передбачено виділення черг, чи пускових комплексів. 

   Перед тим як продовжити, про останні події нормативного характеру.

  28 квітня 2021 року урядом було прийнято три Постанови КМУ: №№ 426, 427, 438. Першою з них,  затверджено перелік категорій будівельної продукції, це новація, раніше такого не було. Зроблено це на виконання Закону України "Про надання будівельної продукції" прийнятого у 2020 році. Двома словами звісно про цей закон не скажеш. Зауважу лише, що такий перелік потрібен для запуску роботи системи органів з визначення технічної прийнятності, які власне і видаватимуть висновок про технічні прийнятність будівельної продукції. Це документальне оформлення визначених показників будівельної продукції, пов'язаних з її суттєвими експлуатаційними характеристиками, виконане згідно із застосовним європейським документом з визначення прийнятності, чи аналогічним національним документом. Хто зрозумів добре, хто ні або не все, до таких і себе відношу, треба читати закон  і слідкувати за подальшим розвитком подій.

 Другою постановою № 427, затверджені зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва. Таке обстеження здійснюється виконання статті 39 прим. 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Крім суто редакційних уточнень, у тому числі пов'язаних із скасуванням що у 2017 році категорій складності об'єктів будівництва, варто звернути увагу на такі моменти: інформація про виконавців обстеження яка дотепер, розміщувалася на офіційному сайті Держархбудінспекції, переноситься до реєстру будівельної діяльності, єдиної електронної системи.  Порядок доповнено нормою, що строк проведення наступного обстеження, зазначається у паспорті об'єкта. Періодичність проведення обстеження об'єкта не може бути більшою ніж 10 років. Одночасно нагадаємо, що строк проведення першого обстеження, настає після закінчення гарантійного строку, визначеного відповідно до статті 884 Цивільного кодексу України. Однак поки не затверджено порядок контролю за проведенням обстеження і не встановлена відповідальність, цей процес мається на увазі обстеження, буде такою собі річчю у собі.

Наступною постановою № 438, затверджено новий перелік суб'єктів нормування у будівництві, тобто центральних органів виконавчої влади, які мають повноваження затверджувати будівельні норми за визначеними напрямами будівництва. До нового переліку, крім раніше визначених суб'єктів нормування, додатково  включені Мін'юст, Мінстратегпром і Мінцифри, відповідно уточнено закріплені напрями нормування, точніше вони називаються об'єктами нормування. Такі новини.

 Про існування черг будівництва чи пускових комплексів, і їх сутність, у основних містобудівних законах "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про архітектурну діяльність", взагалі не йдеться. Не знаю чи правильно це, але згідно із законодавством, проектна документація на будівництво об'єктів, розроблюється в порядку встановленому Мінрегіоном. Такий порядок затверджено що у 2011 році, однак цей порядок містить лише рамкові норми, про те що проектна документація, у складі якої можуть бути передбачені черги та пускові комплекси, розробляється на об'єкті будівництва в цілому, а також, що умови за яких стадіях проект або робочий проект може розроблятись та затверджуватись на окрему чергу. Це безумовно важливі норми, і про них вже згадувалося у попередніх постах, але що власне може бути чергою? 

Визначення термінів черги та пускового комплексу, і їх суті приведені у  ДБН А.2.2-3: 2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво. Читаємо: черга будівництва, визначена проектною документацією, частина комплексу або будови, а саме, будинки, будівлі, споруди, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури, введення в експлуатацію якої, мається на увазі частини, частково забезпечує випуск продукції, або надання послуг, її безпечну експлуатацію та самостійне функціонування. Нагадаю також, що відповідно до визначення у ДБН А.2.2-3: 2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво,  комплекс або будова, буду далі вживати термін будова, щоб уникнути тотожності з іншими  значеннями терміну комплекс, це сукупність будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, об'єднаних цільовим призначенням, зведення яких здійснюється, за єдиною проектною документацією. Коротше, сукупність споруд. Бо і будинок і будівля це різновиди споруди, так саме як автодорога, естакада, водогін, ну і можна продовжувати далі і далі. Але тільки споруд повністю. Слів частина споруд, у визначенні комплексу немає. Що означає що одна споруда, навіть якщо розбити її на декілька частин  не може бути будовою за визначенням, а відтак не може мати черг будівництва. На згадку чомусь зразу приходить житловий багатоповерховий будинок з вбудовано - прибудованими офісними приміщеннями, чи торговими, у якому так і проситься мати дві черги, житлову і нежитлову частину. Але черги не виходить за визначенням, бо це одна споруда,  пускові комплекси  - так. Є правда один нормативний виняток. ДБН Житлові будинки містить два цікавих визначення. Перше, житловий будинок секційного типу -  це будинок що складається з однієї або декількох секцій. Наступне визначення, секція житлового будинку - це будинок або частина житлового будинку, ну і далі йдуть певні обмеження, тобто в сухому залишку, житловий будинок секційного типу це будинок, що може складатися з будинків, а тому може вважатися будовою, і в ньому можуть бути виділені черги. Немало замовників наводять саме таку аргументацію до своїх проектів, не знаю чи всі дозвільні органи з нею погоджується, бо є й  інші аргументи. За визначенням, споруда а отже і будинок це штучно створений, об'ємний, площинний або лінійний об'єкт, що має природні або штучні просторові межі. А тут, так би мовити, суцільна стіна. А з іншого боку, якщо брати безумовно наявність просторової межі для визначення споруди, то як бути з лінійними об'єктами, які за характером є безперервними: автодорога, залізниця, лінія електропередачі. Де в них, якщо не природні то хоча б штучні просторова межі?  А якраз для таких об'єктів будівництва, через їх масштабність і довготривалість будівництва виділення черг є досить пріоритетним і доцільним. Потрібно якесь додаткове уточнення до таких видів споруд. 

   Ще декілька нюансів, визначення черги, не містить обмежень щодо видів будівництва, тобто черги будівництва можуть бути, як при новому будівництві, так і під час капітального ремонту, реконструкції, реставрації. Не виключений, як зараз говорять і "мікс" - проведення різних видів будівництва на одній будові. Для можливості виділення черг будівництва, визначальними є наявність факту будови, того що до складу об'єкта будівництва входить декілька споруд, і те що будівельні роботи стосуються всієї споруди, а не її окремої частини. Фігурально, об'єкт будівництва з назвою: "Капітальний ремонт лікувальних корпусів лікарні", може бути визнаний за будову, з виділенням черг будівництва, у вигляді окремих корпусів чи декількох з них. В той же час, проект  - "Капітальний ремонт другого та третього поверхів лікувального корпусу", такі шансів не містить. Бо йдеться про частини однієї будівлі, яка за визначенням не може бути будовою. Не треба забувати і про другу частину терміну черга будівництва, про те що введення в експлуатацію черги, має частково забезпечувати випуск продукції, або надання послуг, її безпечної експлуатації, та самостійним функціонуванням. 

  Простенький приклад, але наглядний. Будується дахова сонячна електростанція СЕС. Монтується на даху будівлі, електростанція не може експлуатуватися без трансформаторної підстанції, таким чином у складі СЕС проектується і ТП. До якого виду об'єктів будівництва віднести СЕС? Перша думка, до комплексу, адже цей об'єкт начебто складається з двох споруд, власне СЕС, яка монтується на даху існуючий споруди, і новозбудованої трансформаторної підстанції. Але якщо віднесення трансформаторної підстанції до окремої споруди, питань не викликає, то чи можна монтаж конструкцій СЕС на даху існуючої будівлі, віднести до реконструкції всієї будівлі, однозначно відповісти важко. Однак якщо не ризикнути це зробити, тоді питання взагалі заходить у безвихідь. Розглядати ці споруди як два окремі об'єкта будівництва, немає сенсу, бо окремо вони не працюватимуть. Так монтаж СЕС на даху будівлі це скоріше реконструкція частини існуючої споруди. А частина споруди знову ж таки за визначенням не може бути складовою комплексу. Але якщо говорити про монтаж СЕС як про реконструкцію всієї споруди, а по суті воно так і має бути, тоді може йтися про об'єкт будівництва як будову, у складі існуючої будівлі -  реконструкція, і  трансформаторної підстанції -  нове будівництво. Однак як уже зазначалося власне сонячна станція і трансформаторна підстанція, окремо одна від одної функціонувати не будуть. І про черги на такому об'єкті годі й думати, як і про пускові комплекси теж.

Отже, якщо ваш об'єкт будівництва, не є будовою, черг у вашому проекті законодавство не бачить. А якщо, у якийсь спосіб вони і з'являться, наприклад, на переконливе прохання замовника, то має місце один із надійних, в лапках звичайно, способів отримати відмову у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, або втратити таке право, якщо воно набуте  на підставі повідомлення. якщо ж об’єкт будівництва, все ж є будовою то є можливість виділити в ньому черги. Але спочатку не зайве оцінити доцільність чи необхідність такого кроку. Іншими словами, які переваги чи вигоди дасть таке виділення. Для цього повторюся потрібно враховувати наступне.

 Виділення черг  має бути передбачено, затвердженим завданням на проектування об'єкта будівництва, пункт 9 Порядку проектування. Проектна документація, у складі якої можуть бути передбачені черги та пускові комплекси, розробляється на об'єкт будівництва в цілому, так зазначено у тому ж пункту 9 Порядку проектування. Приходить на згадку випадок, коли замовником було подано, для прийняття в експлуатацію, як один об'єкт будівництва, чотири окремі будівлі. Відповідно на кожну з них, розроблялися окремо затверджувана стадія Проект. Мотивація такої заяви -  ці об'єкти ти є чергами якогось одного загального об'єкта будівництва. На запитання чим це підтверджується, відповідь, містобудівними умовами і обмеженнями, які видані на об'єкт будівництва у цілому, з виділеннями у них зазначених об'єктів як окремих черг. Ну що тут скажеш? До виділення черг містобудівні умови не мають ніякого відношення. Виділення черг може бути здійснено, або на схвалювальній стадії, це ескізний проект, ТЕО,ТЕП, або на затверджувальній, проект, робочий проект. Різниця принципова. Вибір варіанту, залежить від того, яка саме ідея закладається у таке виділення. Ключовим тут є намір чи бажання, замовника з проектувальником, отримати можливість розробляти, проводити експертизу і затверджувати проектну документацію, стадію П чи РП, на окрему чергу будівництва, чи декілька разом узятих черг. Це відкриває можливість для набуття права на виконання будівельних робіт в межах черги, чи черг, на які затверджена проектна документація, з наступним їх введенням в експлуатацію. Але для цього потрібно розробляти схвалювальну стадію.

 Виділення черг об'єкта будівництва на стадії Проект або Робочий проект. Таке можливо? А чому ні? Черговий раз цитуємо норму пункту 9 Порядку проектування. Проектна документація у  складі якої, відповідно до завдання на проектування, можуть бути передбачені черги, та пускові комплекси, розробляється на об’єкт у цілому.  Отже, якщо стадія П чи РП, розроблена на всю будову, то в ній можуть бути виділені черги. Зрозуміло, про розроблення окремої стадії П на виділені черги, вже не йдеться, адже вже є проект на всю будову. Чим вони можуть різнитись? Та й пункт 9 у цьому питанні теж лаконічний: проектна документація стадії проект або робочий проект, може розроблятися на окрему чергу, та бути затверджена у встановленому порядку, якщо зазначене знайшло відображення у схваленій попередній стадії проектування.

Отже, якщо немає стадії Ескізний проект або ТЕО,ТЕР - не може бути окремого проекту на чергу. Правда не всі це знають, чого хочуть знати, бо відомі випадки, коли після затвердження стадії П на будову, відбувалося розроблення окремих стадій П на черги будівництва. Звичайно, жодного практичного значення це не мало. 

Аналогічно, не може йтися і про набуття права на виконання будівельних робіт, в межах конкретної черги, оскільки окремої затвердженої проектної документації на таку чергу, бути не може, якщо черговість непередбачена попередньою стадією проектування, яка у даному випадку відсутня. Ну і зовсім незрозумілим є бажання отримувати декілька дозволів за чергами, замість одного на весь об'єкт будівництва. Адже є проект на весь об’єкт будівництва. Отримавши один раз такий дозвіл, можна роками виконувати будівельні роботи, періодично здійснюючи введення в експлуатацію завершених черг. Тому реально вбачається, що єдиною вигодою від виділення черг на стадії Проект, може бути тільки почергове введення їх в експлуатацію. Але не слід забувати, що вимоги до виділення черг досить жорсткі, і можуть бути застосовані тільки до таких об'єктів будівництва, як будову. Тому якщо йдеться про необхідність поетапного введення в експлуатацію частин об'єкта будівництва, і не тільки будови, цього можна досягти у більш оптимальний спосіб -  через виділення пускових комплексів. але про це в наступній статті.

 г.Киев, Печерский район,бульвар Леси Украинки, дом 26Б, офис 404

(095)762-84-59, (067)837-18-94, (063)378-42-48

 

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

ОПЛАТА ПО ФАКТУ ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ УСЛУГ

 Представительства по всей Украине:

Киев, Одесса, Харьков, Днепр, Львов.

Отдел узаконивания самостроев

(095)762-84-59


Строительная лицензия и сертификация © 2010-2025. Все права защищены