Роз'яснення Гільдії проектувальників щодо отримання за результатами проходження професійної атестації кваліфікаційного сертифіката вищої категорії інженерами-проектувальниками, які мають сертифікат, виданий до 1 січня 2016 року
З урахуванням численних звернень інженерів-проектувальників, саморегульована організація в сфері архітектурної діяльності Всеукраїнська громадська організація «Гільдія проектувальників у будівництві» (СРО ВУГіП) за участю фахівців в області права і з урахуванням консультацій з іншими саморегулівними організаціями в сфері архітектурної діяльності, проаналізувавши норми постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 № 651 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554» (далі - Постанова № 651), № 681 «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва» та інших нормативно -правових актів з питань, які пов'язані з професійною атестацією виконавці окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, інформує про наступне.
Постановою № 651 встановлено, що виконавці, які отримали кваліфікаційний сертифікат до 1 січня 2016 року або виконували на законних підставах відповідні роботи без отримання кваліфікаційного сертифіката, можуть за результатами проходження професійної атестації отримати кваліфікаційний сертифікат вищої категорії за умови підтвердження досвіду виконання відповідних робіт (послуг) .
З прийняттям зазначених змін в законодавстві виникла необхідність однакового розуміння правових підстав і практики проведення процедури професійної атестації, в зв'язку з чим СРО ВУГіП повідомляє.
1. Для проходження професійної атестації виконавців повинні подати заяву та документи, визначені частиною сьомою статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» (далі - Закон). Згідно Закону, до заяви додається документ про підвищення кваліфікації за останні п'ять років за відповідними програмами за напрямом професійної атестації. Тобто, для проходження професійної атестації, повинен бути, поданий відповідний документ (свідоцтво) про підвищення кваліфікації, виданий не пізніше п'яти років до дати подання заяви.
2. Системний аналіз змісту статті 17 Закону та пункту 10 Порядку проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554 (в редакції постанови № 651), що рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката приймається за результатами складання виконавцем іспиту.
Порядком проведення іспиту інженерів-проектувальників, які проходять професійну атестацію (із змінами), затвердженого рішенням Атестаційної архітектурно-будівельної комісії СРО ВУГіП для потреб проходження професійної атестації з отриманням кваліфікаційного сертифіката вищої кваліфікаційної категорії за бажанням виконавця, який має діючий [1] кваліфікаційний сертифікат, виданий до 1 січня 2016 року, передбачена можливість зараховувати результати іспитів, зданих до 1 січня 2016 року. Звернення виконавця про зарахування результатів іспитів подається в письмовому вигляді.
3. Відповідно до Порядку внесення плати за проведення професійної атестації, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 вересня 2011 року № 172, виконавець вносить плату за проведення професійної атестації перед проведенням іспиту. З огляду на відсутність процедури проведення іспиту та відповідних витрат на його проведення в разі, якщо для проходження професійної атестації зараховуються результати іспитів, зданих до 1 січня 2016 року, плата за проведення професійної атестації в такому випадку не стягується.
4. Підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 651 обов'язковою умовою отримання кваліфікаційного сертифіката вищої кваліфікаційної категорії для виконавців, які мають діючі кваліфікаційні сертифікати, видані до 1 січня 2016, визначено підтвердження їх досвіду виконання відповідних робіт (послуг). Виходячи зі специфіки професійної діяльності, для потреб проходження професійної атестації за професією «інженер-проектувальник» в першу чергу слід враховувати наступне:
1) відповідно до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16 травня 2011 року № 45, зареєстрованим в Мін'юсті 1 червня 2011 року під № 651/19389, титульний лист проекту підписується та скріплюється печаткою ГАПа (ГИПа), а окремі розділи або частини проектної документації підписуються виконавцями, які мають кваліфікаційний сертифікат, які є безпосередніми розробниками цих розділів або частин проектної документації;
2) відповідно до пункту 6 частини першої статті 22-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів, по класу наслідків (відповідальності) відносяться до об'єктів з середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками, в електронній формі вноситься в Реєстр будівельної діяльності.
Отже, досвід виконання робіт (послуг) інженера-проектувальника за останні три роки може, зокрема, підтверджуватися його підписом на проектної документації об'єктів відповідного класу наслідків (відповідальності), що підтверджують виконання проектних робіт за напрямом професійної спеціалізації, або відповідною інформацією з Реєстру будівельної діяльності .
Представлені документи будуть розглянуті Атестаційної архітектурно-будівельною комісією СРО ВУГіП і прийнято відповідне рішення. У разі необхідності, для неупередженого і об'єктивного розгляду інженер-проектувальник може бути запрошений на засідання цієї комісії.
[1] Термін дії кваліфікаційного сертифіката не обмежується для осіб, які не мають перерви в роботі за спеціальністю більше трьох років і підвищують кваліфікацію відповідно до законодавства не рідше ніж один